Koruyucu Ailelerimize Çocukların Gelişim Dönemleri Kapsamında Mahremiyet Eğitimi Verilmiştir

     06.07.2018’de İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Koruyucu Ailelere yönelik “Çocukların Gelişim Dönemleri Kapsamında Mahremiyet Eğitimi” düzenlenmiştir. Eğitim, Koruyucu Aile ve Evlat Edindirme Birimi İl Çocuk Hakları Temsilcisi Psikolog Metin OLATAŞ tarafından verilmiştir. 25 koruyucu ailenin katılım gösterdiği eğitimde 0 yaş ile 18 yaş arasındaki çocukların farklı biyopsikososyal gelişim dönemleri anlatılmıştır.

     Her yaş aralığının özellikleri ve bu yaş dönemlerindeki çocuklarda edindirilmesi gereken “Mahremiyet” bilgi ve becerisi hakkında aileler bilgilendirilmiştir. Bu kapsamda “0-2 yaş”, “3-6 yaş”, “7-12 yaş” ve “12-18 yaş” dönemlerinin gelişimsel özellikleri üzerinde durulmuştur. Çocuklarda biyopsikososyal gelişim süreçlerinin yanı sıra ailelerle “Dijital Mahremiyet” konusu da ele alınmıştır. Dijital mahremiyetin ne olduğu, çocukların dijital ortamlardaki tehlikelerden nasıl korunması gerektiği ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır.

     Dijital Mahremiyet konusu kapsamında Bakanlığımızın yürütmekte olduğu “Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar” kampanyası hakkında da ailelere bilgilendirme yapılmıştır. Bu kapsamda sokak oyunlarının, akranlarıyla sanal dünyada değil gerçek dünyada oynanan oyunların çocukların biyopsikososyal gelişimleri için ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır. Etkinliğe katılan ailelerin yaşadıkları ve yaşamaları olası durumlara yönelik senaryolar tartışılmış ve ailelerin aktif katılımları ile ailelerin yaşadıkları sorunlara ve sorulara da cevap verilmiştir.




Sonraki Sayfa: Çocuk Koruma Kanunu 50. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı düzenlenmiştir.

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Nesim TANĞLAY'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı