İl Müdürümüz Nesim TANĞLAY’ın 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Kutlama Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 10 Aralık 2011 yılında alınan bir kararla, 2012 yılından itibaren 11 Ekim’in “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 2012 yılında İlk Dünya Kız Çocukları Gününün teması “Çocuk Evlilikler” olarak belirlenmiş bu toplumsal soruna ülkemizde ve dünyada kamuoyunun dikkatini çekmek açısından birçok etkinlik düzenlenmiştir. 2013 yılında “Eğitim” teması ile kız çocuklarının eğitimine yeni yaklaşımlar, eğitim haklarını kullanmalarının sağlanması konularına dikkat çekilmiştir. 

Kız çocuklarının karşılaştığı en büyük sorun, şiddet ve erken yaşlarda yaptırılan evliliklerdir. Erken yaşta evlilikler önce bireyi, daha sonra tüm toplumu etkileyecek yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır. Unutmamak gerekir ki bugünün çocukları yarının anneleridir. Güçlü kızlar güçlü kadınlar olacaklardır. Şüphesiz kadın ve kız çocuklarının güçlenmesi, haklarının farkında olması, kendi ayakları üzerinde durarak geleceğini planlaması ve bu plana yönelik adımlarına kendi karar vermesi adına her zaman dediğimiz gibi eğitim en büyük unsurdur. Cinsiyet rollerine göre değil, yetenekleri ve istekleri doğrultusunda büyümelerini destekleyerek, meslek sahibi olmalarını sağlamalıyız.

Bu noktada da devreye “aile” kavramı girmektedir. Toplumumuzun temelini oluşturan aile kurumuna büyük görevler düşmektedir. Sağlıklı aile yapısı yalnız kendi üyeleri için değil, içinde yaşadığı toplum için de bir güven ve denge unsurudur.  Ailenin bu gücünden  hareketle Bakanlığımızca oluşturulan Aile Eğitim Programları (AEP) ile ailenin güçlenmesi ve aile yapısı içinde büyüyen çocukların sağlıklı gelişimi eğitimi verilmektedir. Kız çocuklarının güçlü bireyler olabilmeleri için onları hep birlikte desteklemeliyiz.
 
Ülkemizde ve Dünyada kız çocuklarımızın eğitim ve öğretim imkanlarından, insan haklarından ve özgürlüklerinden eşit şekilde faydalandığı bir toplum temennisiyle başta kuruluşlarımızda korunma ve bakım altında olan kız çocuklarımız olmak üzere tüm kızlarımızın 11 Ekim “Dünya Kız Çocukları Günü”nü kutlarım.
 

Nesim TANĞLAY
İzmir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü


Sonraki Sayfa: BOCCE İLE HAREKETE GEÇİYORUZ PROJESİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR

Önceki Sayfa : İl Müdürlüğümüz Meslek Elemanlarına Yönelik "Madde Bağımlılığı Eğitici Eğitimi" Düzenlenmiştir