BOCCE İLE HAREKETE GEÇİYORUZ PROJESİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ve Torbalı Belediyesi işbirliğinde  düzenlenen “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” etkinlikleri kapsamında “BOCCE İLE HAREKETE GEÇİYORUZ” Projesinin açılışı gerçekleştirilmiştir.
 
Proje, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü’ne bağlı Bornova Nevvar Salih İşgören Huzurevi tarafından; Dünya Sağlık Örgütü’nün Aktif Yaşlanma yaklaşımı çerçevesinde; İzmir iline bağlı Torbalı, Kemalpaşa, Konak, Karşıyaka, Selçuk, Bayraklı, Bornova ilçelerindeki kendi evlerinde yaşayan 60 yaş üstü kadın ve erkek yaşlılara, İzmir ilindeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda bulunan yaşlılardan oluşan Bocce takımlarının oyuncuları tarafından Bornova Nevvar Salih İşgören Huzurevi ekibinin koordinasyonunda Bocce oyunun anlatılarak öğretilmesi ve yaşlıların parklarda oluşturulacak Bocce sahalarında kendi aralarında Bocce oynamalarını sağlayarak, sağlıklı-aktif yaşlanmaları için fiziksel aktvite düzeylerinin arttırılması amacıyla hazırlamıştır.
 
Bocce düşük temaslı, kolay oynanabilir, grup aktivitelerini destekleyici, keyifli ve basit bir oyun olması nedeniyle yaşlılar için uygun bir spordur. Yaşlılık dönemine uygun, kas-iskelet sistemine zarar verici etkileri olmaması yaşlıların sosyalleşerek fiziksel aktivite yapmasına imkân vermektedir. Oyunun kendi içindeki dinamiği gereği; stratejik düşünmeyi, el-göz-koordinasyonunu, dengeyi, belli düzeydeki kas kuvvetini geliştirdiği bilinmektedir. Ayrıca grup dinamiğini geliştirerek yaşlılar arasındaki işbirliğini ve iletişimi arttırmaktadır.
Arkeolojik buluntulara göre Dünya’da ilk defa MÖ 7000’lerde Çatalhöyük’te oynandığı kabul edilen Bocce oyunu; MÖ 5000’lerde Mısır’da yaygın olarak oynanmış, orta çağda Avrupa’da şehir meydanlarında oynanan bir oyun haline gelmiştir. Bocce oyunu bugünkü halini Roma İmparatorluğu döneminde almış, atılan topların bir çizgi veya hedefe yakınlığı amaç olmuştur. Bu hedef daha sonra küçük bir top(misket, but, jack, pallino) olmuştur.
Bocce; tarihi kökenlerinin Anadolu’ya uzanması, Anadolu’da oynanan geleneksel aşık oyunu ile benzerliği, misket-müselles ve benzeri oyunlara yakın olması nedeniyle aslında bildiğimiz bir oyundur. 
 
            Torbalı Belediyesi’nin ev sahipliğinde Belediye Kültür Merkezi(BKM) bahçesinde yapılan açılışa; Torbalı Belediye Başkanı Sayın Adnan Yaşar GÖRMEZ, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdürü Sayın Nesim TANĞLAY, Torbalı Belediye Başkan Yrd. Yunus DEĞER, Torbalı Belediye Başkan Yrd. Turgut BULUŞ, Torbalı İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Emre BALCI, Torbalı SGK Müdürü Tuncel DAĞDELEN, Torbalı Muhtarlar Derneği Başkanı Ata Tekin DOĞAN ile mahalle muhtarları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdür Yardımcısı Recep YAĞCIOĞLU, Şube Müdürü Fatih BEDİRHANOĞLU, Şube Müdürü Erol ŞARIÇAN, Torbalı SHM Müdürü Bahar YİĞİTTEKİN, Torbalı Huzurevi YBRM Müdürü Zeynep YILDIRIM, Buca SHM Müdürü Emine BÖÇKÜN, Proje Koordinatörü kuruluş Bornova Nevvar Salih İşgören Huzurevi Müdürü Başar NACIR ve ekibi, Bakanlığımızdan Sosyal Ekonomik Destek hizmeti alan çocuklarımız, yaşlılarımız ve Torbalı’lı hemşehrilerimiz katılmıştır.
 
Açılışta Bornova Nevvar Salih İşgören Huzurevi Erkek Bocce Takımı ile Alsancak Nebahat Dolman Yaşlı Merkezi Kadın Takımı gösteri maçı yapmışlar, etkinliğe katılan çocuklarımıza, misafir ve yaşlılara bocce oyununu tanıtmışlardır. Etkinlik müzikli eğlence ve ikramlarla son bulmuştur.


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Nesim TANĞLAY’ın Dünya Çocuk Günü Mesajı

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Nesim TANĞLAY’ın 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Kutlama Mesajı